Zarówno liczba wystawców i frekwencja zwiedzających oraz jakość rozmów na stoiskach są swoistym barometrem bieżącej sytuacji na rynku.
W tym roku udział w targach DREMA i FURNICA wzięło blisko 800 firm – dostawców do branży drzewnej i meblarskiej, prezentując się na powierzchni 35 000m2. Z tą obszerną i zróżnicowaną ofertą zapoznało się ponad 21 000 profesjonalistów z Polski i zagranicy. Statystyki te są porównywane z
ubiegłoroczną edycją targów DREMA i FURNICA.
- W tym roku odczuliśmy zwiększoną presję pod względem oczekiwań ze strony uczestników targów. Jednakże z przeprowadzonej podczas targów ankiety wynika, że polski rynek nie padł ofiarą światowego kryzysu i istnieją tutaj dosyć dobre perspektywy. Świadczy o tym duże zainteresowanie
nowymi technologiami oraz jakość prowadzonych na stoiskach konkretnych rozmów biznesowych – mówi Hanna Ochnik Pawłowska, dyrektor targów DREMA i FURNICA.
Swoją obecność w Poznaniu zaznaczyły nie tylko najważniejsze firmy z sektora producentów i dostawców do rzemiosła i przemysłu, ale także czołowe organizacje branżowe takie jak Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, czy też Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych. Na targach obecna była także Europejska Federacja Producentów Maszyn i Narzędzi EUMABOIS, która targowy czas wykorzystała również na spotkanie członków swojego Zarządu. Podczas konferencji prasowej przedstawiono program kampanii „Choose the original - choose the success", której celem jest obrona własności intelektualnej producentów maszyn.
Kampania podkreśla potrzebę wyboru oryginalnych urządzeń i technologii, które są rezultatem doświadczenia, procesu badawczego i zaangażowania.
- Rekomendowane przez naszą organizację targi DREMA oraz rozwijające się targi FURNICA są ważnym spotkaniem, na które z niecierpliwością czekaliśmy. Jesteśmy pod dużym wrażeniem ich jakości – mówi Franz – Josef Bütfering, prezydent EUMABOIS. Pan Bütfering wysoko ocenia także
organizowane podczas targów DREMA przestrzenie prezentacyjne, takie jak Fabryka Mebli na Żywo.
Fabryka Mebli na Żywo – transfer najnowszych technologii
Na specjalnie wydzielonej przestrzeni pawilonu 3A po raz trzeci odbyła się unikalna w skali światowej prezentacja produkcji mebli na żywo. Partnerzy Fabryki Mebli na śywo, czołowi producenci oraz dostawcy maszyn, narzędzi i komponentów, wspólnie z organizatorem – Międzynarodowymi Targami
Poznańskimi, w tym roku prezentowali proces wytwarzania mebli jadalnianych (stół, krzesła, regał) z drewna litego. Prawidłowe funkcjonowanie Fabryki Mebli koordynował profesjonalny zespół pod kierownictwem prof. Jerzego Smardzewskiego z Katedry Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w
Poznaniu.
Nowością w tym roku w Fabryce Mebli na Żywo było pokazanie technicznego przygotowania produkcji, jak również kontrola jakości wytworzonych prototypów przy pomocy technologii skaningu, w tym porównanie zgodności geometrycznej i wytrzymałościowej modeli koncepcyjnych z wyprodukowanymi prototypami.
Jakie trendy dla meblarstwa?
Na odbywających się równolegle targach FURNICA królowała wystawa Urok Detalu - Barwy Wypoczynku, w ramach której swoje prelekcje zaprezentowali eksperci w dziedzinie dizajnu i psychologii koloru.
Wykłady i warsztaty Zuzanny Skalskiej, trendwatchera holenderskiej agencji VanBerlo Strategy + Design, dotyczyły percepcji koloru, jego postrzegania przez konsumentów.
Prelekcje Marka Borowińskiego związane były z wykorzystaniem kolorów w strategii sprzedaży, jako czynnika psychologicznego, w duzej mierze determinującego wybór produktu.
Wykłady wzbudziły bardzo duże zainteresowanie szczególnie za sprawą dużej dawki wiedzy merytorycznej „serwowanej” w atrakcyjny i pomysłowy sposób w ramach ciekawie przygotowanej scenerii.
Prelekcja „Ważny szczegół" Katarzyny Jeżowskiej, reprezentującej Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości Cieszyn zaskoczyła natomiast unikalnymi prezentacjami funkcjonalnych produktów o niezwykłych kształtach. Jeżowska zwróciła uwagę na funkcjonalny aspekt przedmiotów, w których obecnie ogromny nacisk kładzie przede wszystkim na dizajn.
Spotkania czołowych przedstawicieli branży
Dzień drugi targów DREMA i FURNICA obfitował w liczne wydarzenia towarzyszące, wśród których jednym z najważniejszych było III Forum Gospodarcze Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego POLWOOD zorganizowane przez Wydawnictwo Inwestor oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Liczni uczestnicy debaty dyskutowali na temat konkurencyjności kosztowej polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego w Europie. Wręczono również nagrodę Polwood za inwestycję roku 2008, którą uhonorowana została Fabryka Mebli „Szynaka".
Czwartek na targach DREMA i FURNICA upłynął pod znakiem wykładów i seminariów. „Potencjał inwestycyjny europejskiego rynku drzewno-meblarskiego w kontekście kryzysu finansowego" - to tytuł konferencji współorganizowanej przez MTP i rosyjskie wydawnictwo Lesprom Network.
Tematyka wystąpień dotyczyła m.in. wskaźników finansowych dla rosyjskiej branży drzewnej, krótkoterminowych prognoz dla europejskiego rynku drzewnego czy też zwiększonej ekonomizacji produkcji. Uczestnicy debaty zachęcali do większego optymizmu w podejmowaniu decyzji o inwestycjach oraz nie poddawania się atmosferze paniki spowodowanej kryzysem. „Słowo kryzys wydaje się być dziś nadużywane i niestety w skuteczny sposób blokuje decyzje inwestycyjne" - komentował Grzegorz Nowak z firmy Weinig Group Polska.
W ramach targów FURNICA odbyły się seminaria współorganizowane przez OIGPM oraz MTP, podczas których można było m.in. wysłuchać praktycznych uwag i wskazówek w procesie ubiegania się o fundusze unijne na innowacyjne projekty.
Prestiżowe nagrody – rozdane
W tym roku w Poznaniu przyznano sześć Złotych Medali dla produktów pokazywanych na targach DREMA oraz dwa Złote Medale dla produktów, które prezentowano na targach FURNICA. Podczas uroczystej gali wręczono takze trofea Złotego Akanta, którymi nagradzani są wystawcy, których stoiska najlepiej odzwierciedlają strategię marketingową firmy.
Podczas targów rozstrzygnięto również zorganizowany przez Wydawnictwo Inwestor i Międzynarodowe Targi Poznańskie plebiscyt na najlepszą hurtownię zaopatrującą producentów mebli. „Asem Dystrybucji" zostało Towarzystwo Gospodarcze Meblopol Sp. z o.o.
Poznań – tu warto być
Przygotowaniom do tegorocznej edycji targów DREMA i FURNICA towarzyszyły głosy niepewności oraz napięta atmosfera wyczekiwania. Było to efektem ogólno światowej sytuacji gospodarczej z kryzysem w tle. O to, jak będzie i co przyniosą najbliższe miesiące – pytali wszyscy wyczekujący wiosennego spotkania w Poznaniu.
Pozytywna atmosfera na targach DREMA i FURNICA przepełniona konkretnymi rozmowami o przyszłości, świadczy o nadal wysokim potencjale
inwestycyjnym branży drzewnej i meblarskiej w tej części Europy.
Następna edycja targów DREMA i FURNICA: 13-16 kwietnia 2010